Bluetooth Nedir? Blueooth 5 Nedir?

Blueooth teknolojisinin son halkası Blueooth 5’in özellikleri kesinleşti ve bu da demek oluyor ki, yakında yeni çıkan cihazlarda Bluetooth 5 de yer alacak. Peki Blueooth 5 ile ile hangi yeni standartlar gelecek ve bundan nasıl faydalanacağız? Gelin yakından göz atalım.

Bluuetooth Nedir? Blueooth 5 Nedir?

Bluetooth, elektronik cihazlar arasında iletişim sağlayan bir kablosuz teknoloji metodudur. Aynı zamanda çapraz platformdur ve herhangi bir teknoloji cihazıyla sorunsuz çalışabilir. Örneğin, işletim sisteminin Android, iOS, Windows, Mac veya Linux olması fark yaratmaz. Bluetooth teknolojisi en çok kablosuz hoparlör ve kulaklıkların akıllı telefonlarla tabletlere bağlanmasında kullanılsa da, aynı zamanda bu dosyaları akıllı telefonunuzdan bilgisayarınıza da transfer edebilirsiniz. Hatta bilgisayara bir kablosuz klavye bağlayabilir veya farklı, kullanışlı şeyler yapabilirsiniz.

Peki Bluetooth 5’in hangi özellikleri olacak? Blueooth 5 ne işe yarayacak? Muhtemelen Bluetooth 5’in en kullanışlı özelliği, cihazlar arası bağlantı mesafesini artırıyor olması. Şu anda kullanımda olan Blueooth v4.2 yaklaşık 10m kadar bir çekim alanına sahipken, Bluetooth 5 ile bu rakam epey artacak ve daha uzun mesafeli bağlantılar gerçekleştirilebilecek.

Bir diğer gelişme ise Bluetooth 5 teknolojisiyle veri transfer oranının 2Mbps seviyesine çıkacağı. Bu da demek oluyor ki, performans 2 kat hızlanacakken, bilgi miktarı da 8 kat daha fazla taşınacak. Bu şekilde verileri daha hızlı gönderebileceksiniz. Fakat yine de maalesef müzik yayını için hala yeterli değil.

Tüm bu ekstra özelliklerin yanı sıra aynı zamanda batarya düşmanı akıllı telefonlar da rahat nefes alacak ve Bluetooth 5, şu anki sürüm Bluetooth 4.2’nin aksine daha az tüketim gerçekleştirecek. Tabii hâliyle, yeni Blueooth 5 teknolojisi resmi olarak çıkış yaptığında elinizdeki mevcut telefonları da yenilemeniz gerekecek. Buna rağmen hala Bluetooth 5 kullanan cihazlara bağlanabileceksiniz fakat sizin performans hızınız 4.2 olarak kalmaya devam edecek.

Bluetooth 5 teknolojisi şu anda hazır durumda ve muhtemelen birkaç ay içinde raflarda yerini alacaktır. Kablosuz bağlantıların modern teknolojinin kalbi haline gelmesi de, Bluetooth 5’in önemini bir kat daha artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı