Bilinmeyen Bir AMD Ryzen İşlemci, Intel’i Resmen Ezdi!

AMD ve Intel arasında süren işlemci savaşlarını büyük bir heyecanla takip ediyoruz. Çok uzun yıllar Intel tarafından domine edilen piyasanın şu sıralar AMD tarafından sarsıldığını da söylemek gerek. Zira AMD Ryzen serisi ile hem daha uygun fiyatlı hem de daha yüksek performanslı çipler sunmayı başardı. İşlemci performansının gerek oyun gerekse işlevsellik bakımından en önemli unsur olduğu aşikâr. Şimdi ise gizemli bir AMD Ryzen modelinin benchmark skorunabakarak şaşırıyoruz.

Gizemli AMD Ryzen işlemci denilmesinin sebebi hakkında pek bir bilgi sunulmamasıdır. Kısa bir hatırlatmayla son olarak E3 2019 fuarında Ryzen 9 3950X modelinin tanıtıldığını hatırlatalım. Overclock ile beraber performansını zirve noktasına çıkaracağını yine tahmin ediyorduk. Fakat benchmark verilerine bakıldığı zaman iki işlemcinin aynı çip olmadığını hemen anlayabiliyoruz.

E3 2019 fuarında Zen 2 tabanlı Ryzen 9 3950X işlemci modeli karşımıza çıkmıştı. 16 çekirdek ve 32 iş parçacığıyla 3.5 GHz baz hıza sahipti. Elbette ki overclock ile çok daha üst değerleri göreceği aşikar. Ancak şimdilerde karşımıza çıkan benchmark sonuçlarında 3.5 GHz hıza sahip bir Ryzen görmüyoruz. Aksine 3.3 GHz hıza sahip bir işlemciye rastlıyoruz.

Bu durumda AMD Ryzen 9 serisinin son ürünü olan 3950 X olmadığına eminiz. Aldığı skorlar ise Intel Core i9 9980 XE işlemci ile kıyaslandığında ezici bir üstünlük görebiliyoruz.

Intel Core i9 9980 XE ve AMD Ryzen Yeni İşlemci Arasındaki Fark

Yapılan benchmark testinin sonuçlarına baktığımızda Intel i9 9980XE bir hayli geride kalmış gibi görünüyor. Daha da ilginç yanı Ryzen 3950 X’e kıyasla daha düşük bir bazdeğere sahip olan bu işlemcinin nasıl bu kadar yüksek bir overclock değeri aldığıdır. 3.3 GHz olan işlemcinin overclock sonrasında 5.2 GHz hızla performans sunması bile büyüleyici bir etki yaratıyor.

Intel i9 9980 XE tek çekirdek performanspuanı: 5.117
Intel i9 9980 XE çoklu çekirdek performans puanı: 42.497
AMD Ryzen gizemli işlemcisi tek çekirdek performans puanı: 6.714
AMD Ryzen gizemli işlemcisi çoklu çekirdek performans puanı: 64.953

Şu sıralar AMD Ryzen gizemli işlemci olarak global basında yer bulmaya başlayan bu yeni çip set için doğrulama ya da yalanlama gelmedi. Benchmark test sonuçlarının halen daha sabit olduğunu ve tüm dünyada sükse yaptığını belirtelim.

Uzmanlara göre bu işlemci yongasının AMDRyzen 3950 X olma ihtimali son derece düşük. Ancak 2020 yılından önce yeni bir amiral gemisi gelmesine pek sıcak bakılmıyor. Yakın zamanda AMD cephesinden gelecek bir duyuruyla Intel safları tamamıyla dökülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı