Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Masaüstü bilgisayarlarda çalışırken ekran görüntüsü yani screenshot almak için ek programlara gerek kalmadan da yapabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda ekranın tamamı veya istediğiniz kısımların görüntülerini ek bir program gerektirmeden alabilirsiniz.

Bilgisayarınız Windows veya Mac olması fark etmiyor. İşletim sistem yazılımları farklı olduğu için yöntemleri ve stilleri farklılık göstermektedir. Bu gibi işlemler için işimizi online ortama taşıya üçüncü parti ekran görüntüsü alma programları ve eklentileri de bulunmaktadır. Fakat kendi bilgisayarımızda olmadığımız zamanlar için de işletim sistemlerine ait ekran görüntüsü alma seçeneklerini bilmek hayat kurtarabilir.

Kullanım kolaylığı açısından MacOs işletim sistemine sahip Apple Mac cihazlarında bu işlem daha gelişmiş ve kolaydır. Windows’ta ise iki işlem yapmanız gerekmektedir.

Windows’ta Ekran Görüntüsü Alma

windows bilgisayarda ekran goruntusu nasil alinir - Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Windows Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows bilgisayar klavyelerinde direkt ekran görüntüsü almak için bir tuş hali hazırda bulunur. Harf ve sayıların olduğu kısmın orta üstünde bulunur genellikle. Laptop cihazlarda yeri değişebilir fakat konumları aynı yerdedir. Klavyenin üstünde “Print Screen” butonuna tıklayarak görüntüyü sistem hafızasına kayıt edebilirsiniz. Bazı cihazlarda veya küçük laptoplarda yer kazanmak için “PRTSC” olarak da bulunabilir.

Görüntüyü hafızaya aldıktan sonra Paint üzerine yapıştırmamız gerekiyor ki resim olarak kaydedebilelim. Programın yerini bilmiyorsanız Başlat > Programlar > Donatılar menüsü altında “Paint” programını tıklayıp açabilirsiniz. Program açıldıktan sonra “CTRL+V” yani yapıştır komutu ile hafızaki görüntüyü yapıştırabilirsiniz.

Özel olarak kesmek istediğiniz kısımları buradan düzenleyip, ardından resim olarak kayıt edebilirsiniz.

Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Windows’a nazaran birden fazla seçeneği mevcuttur. Tuş kombinasyonları ile komple ekran görüntüsü alma, aktif penceredeki ekran görüntüsünü alma ve belirli bir alanın ekran görüntüsünü alma gibi seçenekler bulunmaktadır.

macte tam ekran goruntusu alma - Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Mac’te Tüm Ekran Resmi Nasıl Alınır?

Bilgisayarın tüm ekran görüntüsünü almak için “⌘ Command + Shift + 3” tuşlarına sırayla basabilirsiniz. Otomatik olarak resmi Mac kaydedecektir.

macte belirli ekran goruntusu nasil alinir - Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Mac’te Ekranın Belirli Alan Resmi Nasıl Alınır?

Ekranın sadece seçtiğiniz alanların görüntüsünü almak için “⌘ Command + Shift + 4” tuşlarına sırasıyla bastığınızda ekranda bir seçici belirecektir. İstediğiniz alanı seçip, bıraktığınız zaman otomatik olarak görüntü kayıt olacaktır.

macte acik pencere ekran goruntusu alma - Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Mac’te Aktif Ekranın Resmini Nasıl Alınır?

Aktif olan pencere içerisindeki ekran görüntüsünü almak isterseniz “⌘ Command + Shift + 4 + Boşluk” tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.

 

Yukarıdaki yöntemlerle ekran görüntüsü alma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bununla ilgili online depolama da yapacağınız eklenti ve üçüncü parti uygulamaları da başka bir haberimizde sizlerle paylaşacağız. Anlatılan yöntemlerde çalıştırma yapayan ziyaretçilerimiz hatalarını yorum olarak belirtirseniz destek olmaya gayret göstereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı