Bağışıklığı arttıran öneriler

Bağışıklık sistemi vücudun savunma tarafı olarak nitelendirilebilir. Vücudu zararlı maddelere karşı koruyarak sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle de soğuk kış günlerinde değişen hava koşulları bağışıklık sistemine negatif yönde etkileyebilir ve vücut hastalıklara karşı direnç gösteremeyebilir.

Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidan kaynağı olan besinlerden fazlası ile yararlanmak gerekir. A,C ve E vitamini olan kaynaklardan fazlası ile tüketilmekte yarar vardır. Zararlı maddelerin vücuttan atılması için günde en az 9-10 bardak su içilmesi gereklidir. Bununla beraber yeşil çay ve beyaz çay da takviye olarak tüketilebilir. Gıda takviyesinin yanında yaşam standartlarıda bu zararlı maddelerden uzak durmaya fazlası ile yardımcı olmaktadır. Fiziksel aktiviteler, egzersizler ve sosyal yaşama da özen gösterilmesi gerekir.

Bağışıklık Sistemini Arttırmak İçin Öneriler

– Bol bol protein kaynaklı besinler tüketilmelidir. Tavuk eti, yoğurt, kırmızı et, yumurta, süt ve kurubaklagil çeşitleri protein değeri oldukça yüksek olan besinlerdir.

– C vitamini bakımından çok zengin olan mandalina, portakal, maydanoz, brokoli, ıspanak, greyfurt ve kırmızıbiber gibi besinler tüketilmelidir.

– Evitamini bakımından zengin olan badem, fındık, ceviz gibi yağlı gıdalar ve ayrıca A vitamini ve omega-3 kaynağı olan uskumru somon ve ringa gibi balık türlerininde tüketilmesi gerekmektedir.

– Probiyotik kaynağı bakımından zengin olan besinler bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısını yükseltir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir. Kefir ve probiyotik yoğurtlar tüketilmesi önerilir.

– Vücutta bulunan inflamasyon riskini fazlası ile azaltan zerdeçal, sarımsak ve zencefil salata ve yemeklere eklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı