ATM’ye para sıkıştığında yapılması gerekenler

Son yıllarda insan yaşamında büyük bir yer kaplayan banka ATM’leri bazen sistemsel, bazen donanımsal bazen de teknik konulardan ötürü yatırılan parayı sıkıştırabilir ya da parayı tamamen yutabilir. ATM’ye para sıkışması durumunda yapılması gereken birkaç küçük şey vardır. Öncelikle para sıkışması durumu yaşandığında eğer kişiler bankaya yakınsa ve bankalar mesai saatleri içerisindeyse banka görevlilerine durum bildirilerek sıkışan para kurtarılabilir. Banka görevlileri durumdan haberdar edildikten sonra en kısa sürede parayı müşterilere iade etmekle yükümlüdür.

Şubeden Uzaktaki ATM’ye ya da Mesai Saatleri Dışında ATM’ye Para Sıkışması

Eğer para sıkışması şubeden uzak bir ATM’de ya da mesai saatleri dışında gerçekleşmişse öncelikle ilk on dakika kadar ATM’nin başında beklenmelidir. Eğer problem hala devam ediyorsa ATM üzerinde yer alan bankanın müşteri hizmetleri kısmında yazan numara aranarak durum anlatılmalıdır. Konuşmalar kaydedildiği için olayın yaşandığı tarih ve saat net olarak belirtilmelidir. ATM’lerle ilgilenen görevliler problemi hallettikten sonra en geç bir hafta içerisinde para iadesi yapılır.

ATM cihazlarına sıkıştıktan sonra yutulan paralar ayrı bir hazneye depolandıkları için doğrudan ATM kasasına gitmezler. Ayrı haznede depolandıkları için sıkışan paralar bankaya uğrandıktan sonra ya da müşteri hizmetleri arandıktan sonra kolayca geri alınabilir.

ATM’de Para Sıkışmasına Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

ATM’nin para sıkıştırmasına neden olabilecek birkaç kusurlu davranış vardır. Bu davranışların uygulanmaması takdirinde ATM’ye para sıkışması durumu nadir olarak gerçekleşebilir. ATM’ye para yatırıldıktan sonra “iptal” vb. tuşlara basma davranışı kusurlu bir davranıştır. Çünkü makinenin sisteminin karışmasına sebebiyet vererek sistemin kilitlenmesine neden olabilir. Ayrıca ATM’ye yatırılan paraların düzenli olmasına, yırtık olmamasına ve eski paralar olmamasına maksimum derecede dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı