Apple’dan 2019 Geliştirici Teknolojilerine Dair İpuçları Geldi

Teknoloji ile ilgili daima yenilikçi ve geliştirici güç olan Apple 2019 yılında yayımlamak üzere iOS 13 beta sürümü için toplantı düzenledi. Yapılan Apple Core toplantısı güncelleme ile gelecek yeni özellikler ve Mac Pro’nun yayım tarihi ile ilgili önemli ipuçları verdi. Dünya üzerinde çok sayıda kullanıcısı olan Apple şirketinin ilerleyen zamanlarda da teknoloji yarışında yerinden olmaya hiç niyeti yok.

2019 iPhone Serisinde Dikkat Çeken Özellikler

Apple tarihinde önemli yere sahip WorldwideDevelopers Conference yani WWDC konferansında yeni seri iPhone modelleri için bazı ipuçları verildi. Bundan kısa bir süre önce bir kullanıcı iOS 13 beta sürümünü çalıştırmış ve kurtarma ekranını yayımlamıştı. Bu yayımlanan ekranda yeni seri de lightning kablosu olmayacak mı sorularını getirdi. Yayımlanan beta sürüm ekranında mevcut kullanımda kurtarma ekranında görünen ligtning kablosu yerine açıkça USB-C görünmekteydi.

Apple 2018 iPad ve MacBook’larda USB-C kullanımına geçtiği için bu donanım değişikliği gelirse iPhone kullanıcılarına sanıyoruz ki büyük bir sürpriz olmayacak. Yayımlanan görüntüden sonra daha muhtemel olan bir teori ortaya atıldı. Bu teori ise Mac’e giden bir USB-C ligtningkablosunun USB-C kablosuna ironi yapması olabilir şeklinde yorumlandı. Apple böyle bir değişiklik yapacaksa iPhone kutusunda Type-C şarj kablosuyla gelebilir.

3D Touch Özelliği Kalkıyor Mu?

Apple dünyasına ilişkin bir başka söylenti de iPhone 11 ve grubunda en önemli özelliklerden bir tanesinin kalkacak olmasıydı. Basınçlı sistemle çalışan ve kullanıcılar tarafında oldukça beğenilen iPhone 3D Touch özelliği kullanıcıların basılı tutarak daha fazla erişim sağlamasını kolaylaştırıyor. İlk olarak bu özellik iPhone 6S ile kullanılmaya başlanmıştı.

Apple ana ekran düğmesinden kurtulmak istediğinde tartışmalara yol açmıştı. 2018 yılında iPhone XR piyasaya sürüldü. Bu modelde 3D touch kullanılamayacağı için bunun yerine Haptic Touch (hafif titreşimle uzun basma) özelliği getirildi. Kullanıcılar için 3D’nin yerini alamasa da bu şekilde bir uzlaşmaya gidilmiş oldu. 11 Eylül itibariyle piyasaya sürülene kadar 3D Touch özelliğinden vazgeçilip geçilmeyeceğini maalesef bilemeyeceğiz. Apple3D’den tamamıyla vazgeçse dahi yerine entegreedeceği bir özellik getirmeden böyle bir hamle yapmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı