Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Her yazılımda olduğu gibi geliştiriciler son sürümü kullanıcılar ile buluşturmadan önce deneme sürümleri yayımlarlar. Apple iOS ve MacOS gibi yazılımlarında da aynı stratejiyi izliyor ve son sürümü kullanıcılarla buluşturmadan önce beta sürüm yani deneme sürümleri yayınlıyor. Son olarak iOS 12.3 Beta 3 ve MacOS 10.14.5 sürümlerini yayınladı, sürüme ilişkin notlara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bu beta sürümlerini deneyimlemek için Apple geliştirici kaydı yani Apple Beta Tester olmanız gerekiyor. Beta tester olabilmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Bu yazımızda sizlere nasıl Apple Geliştirici kaydını yapabileceğinizi anlatıyor olacağız.

Öncelikle; https://beta.apple.com/sp/betaprogram/ adresini kullanarak Apple’ın geliştiriciler için hazırladığı sayfaya giriş yapınız. Giriş yaptıktan sayfanın hemen alt kısmında yer alan Sign up düğmesini tıklayınız.

Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır 1024x402 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Karşınıza gelen ekranda Apple ID ve Şifrenizle birlikte giriş yapınız. Apple ID ve Şifreniz yok ise sol taraftaki kısımdan “create one now” bağlantısına tıklayıp yeni hesap alabilirsiniz.

Apple ID ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra karşınıza Geliştirici sürümlerine ilişkin bir anlaşma sayfası gelecek, bu sayfayı okuduktan sonra alt sağ kısımda bulunan “Accept” bağlantısını kullanarak devam edebilirsiniz.

Apple Geliştirici hesabı almak - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Apple Beta Tester hesabımız artık oluşturuldu. Şimdi ise Apple Beta Profilini telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Beta Profilini telefonunuza yüklemeden, iOS Beta sürümlerini indirme şansınız olmayacaktır.

Apple Beta Profilini telefonunuza yüklemek için adresine mobil ürününüzden girmeniz gerekiyor. Adrese girdiğinizde aynı Apple beta sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. Tekrar Apple ID ve şifrenizle birlikte giriş yapınız.

Apple Beta sürümleri 576x1024 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Açılan ekranda yer alan beta.apple.com/profile bağlantısına tıklayınız ve açılacak ekrandaki bildirime İzin ver diyerek devam ediniz.

Apple geliştiricisi olmak 576x1024 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Bildirime İzin verdikten sonra profil kısa sürede yüklenecektir. Yüklemeden sonra “Profil indirildi” uyarısını göreceksiniz.

Apple geliştirici beta 576x1024 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Beta Profiliniz indirildikten sonra telefonunuzun veya diğer Apple cihazlarınızın “Ayarlar” bölümüne giriniz.

Ayarlar bölümüne girdiğinizde Profil İndirildi şeklinde en başta uyarı göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayalım ve profil kısmına giriş yapalım.

Apple beta sürümü 576x1024 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

Profil kısmını girdiğinizde otomatik olarak Beta Test profilinin detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Profili yüklemek için sağ üst köşede yer alan “Yükle” bağlantısını kullanabilir veya tüm işlemleri geri alıp profili silmek için alt kısımda yer alan “İndirilen profili sil” bağlantısını kullanabilirsiniz.

Yükle bağlantısını kullandığınızda, sistem sizleri otomatik olarak yönlendirecek ve Beta Profilini yükleyecektir. Kısa süre içerisinde yükleme tamamlanacaktır. Artık güncel beta sürümlerini indirmeye hazırsınız.

Apple iOS Beta 12.3 Beta 3 1024x888 - Apple geliştirici kaydı nasıl oluşturulur? Apple Beta Tester hesabı nasıl alınır.

 

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Beta sürümleri birçok problem barındırıyor olabilir ve cihazlarınıza zarar verebilir. Beta sürümlerinin kullanımından kaynaklanabilecek sorunlar için Apple tarafından destek verilmeyebilir. Beta sürümlerinin kullanımından doğacak problemlerden sadece kullanan kişiler sorumludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı