Amerika Geri Adım Attı ve Kazanan Huawei Oldu!

Geçtiğimiz gün Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi pek çok sıcak gelişmeyi beraberinde getirdi. Burada bizi en çok heyecanlandıran gelişme ise Çin devlet başkanı Xi Jinping ile ABD başkanı Donald Trump arasındaki görüşme oldu. İkili geçen bir ay boyunca Huaweiüzerinden ciddi bir ticaret savaşının fitilini ateşlemişti.

Akla gelmeyecek yaptırımlarla beraber Trump’ınadeta oyun oynar gibi Huawei markasını kara listeye aldığını gördük. Bu durum sadece Amerika Birleşik Devletleri kapsamında değil aynı zamanda Amerikan menşei firmaların Huawei ile olan ticari ilişkilerini de kesecekti. Hatta en önemli sorun olarak Huawei artık Android kullanamayacak söylentisi ortaya atıldı. Tabi ki Android beta programından kısa süreliğine çıkarılmış olsa da geri adımı atan taraf hiçbir zaman Çin ve dolayısıyla Huawei olmadı.

Her zaman alternatif bir işletim sistemi ve en önemlisi kendi işletim sistemlerini öne sürdüler. Farklı yonga ve bellek üreticileriyle iletişimde olduklarını deklare ettiler. Sonucunda da Amerikalı şirketlerin milyar dolarlık müşterisi olan Huawei kendi başına ayakta kalmayı başaracağını gösterdi. Donald Trump ise muhtemelen Amerikalı şirketlerin bu ekonomik zararını baz alarak geri adım atmak zorunda kaldı.

Yaptığı açıklamayla beraber Çin devlet başkanı Xi Jinping ile birçok konuyu konuştuklarına vurdu yaptı. Amerika’nın ulusal güvenliğini tehdit etmediği müddetçe Huawei üzerinde bir yaptırımın uygulanmayacağını özellikle belirtti. Ayrıca Çin ile aralarındaki ticaret ve vergi yapılandırmasının yeniden gözden geçirileceğini öğrendik. Trump tarafından bir diğer ilgi çeken açıklama ise Çin’den alınacak milyonlarca tohum oldu.

Gerçek bir teknoloji savaşına şahit olduğumuz bir ayı geçkin zamanda pek çok komplo teorisinin üretildiğini gördük. Ancak Huaweigibi bir teknoloji devinin kesinlikle bu tip bir sorunla müşterilerini mağdur etmeyeceğini ilk günden beri biliyorduk. Buna ek olarak Androidharici bir işletim sistemi fikrinin akıllı telefon sektörüne dolaylı yoldan yansımış olması bile Amerikalı şirketler için ciddi bir skandala dönüşebilir.

Muhtemelen yakın geleceğin bize getirdiği en büyük kıstas yeni bir mobil işletim sistemi olacak. Huawei bazı ülkeler ve modeller için kendi öz işletim sistemi olan Hongmang OStercihinde bulunabilir. Kirin işlemcilerde yakalanan başarıyla beraber rakiplerine büyük bir gözdağı verdiğini de hatırlatmadan geçmeyelim. Huawei ile Trump arasındaki savaşın bitmiş olmasına rağmen henüz ABD tarafından net açıklamalar yapılmış değil. Trump’ın açıklamaları muhtemelen birkaç gün içerisinde neleri kapsayıp kapsamayacağı şeklinde yeniden duyurulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı