Amazon’un CEO’sundan 10 milyar dolarlık iklim fonu

Dünya’nın dev yatırımcıları küresel iklim değişiklikleri ve ekolojik dengenin bozulmasının önüne geçmek için çeşitli sosyal sorumluluk projelerine maddi destekte bulunuyorlar. Bu kapsamda Amazon Şirketi'nden iklim değişikliğiyle ilgili büyük bir adım geldi.

5 Temmuz 1994 ‘de Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurulan, Dünya’nın en büyük internet üzerinden satış hizmeti veren Amazon bu projelerde hatırı sayılır bir bütçeyle doğayı korumak için kolları sıvadı.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezoz iklim değişikliği ile olan mücadelede 10 milyar dolarlık fon başlattığını duyurdu. Bezos Dünya Fonu gezegeni iklim değişikliğinin etkilerinden koruma çabalarını finanse edecek.

Milyarder Jeff Bezos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iklim değişikliğiyle mücadele için 10 milyar dolarlık bir fon başlatacağını duyurdu. Amazon CEO’su Instagram yayınında Bezos Dünya Fonu’nun ve korumaya yardımcı olmak için “gerçek bir olasılık sunan her türlü çabayı” finanse edeceğini söyledi.

Bezos yazısında “İklim değişikliği gezegenimiz için en büyük tehdittir.” “Hepimizin paylaştığı bu gezegen üzerindeki iklim değişikliğinin yıkıcı etkisiyle mücadele etmek için hem bilinen yolları güçlendirmek hem de yeni yollar keşfetmek için diğerleriyle birlikte çalışmak istiyorum.”dedi.

Dünyanın en zengin kişisi olan Bezos, şirketinin yıllar boyunca birçok iklim girişimini destekledi. Amazon, küresel altyapısını% 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirmek için uzun vadeli bir hedefin bir parçası olarak rüzgar ve güneş çiftlikleri ağını finanse etti.

Eylül ayında Bezos, 2040 yılına kadar yayılan e-ticaret ve teknoloji şirketi karbonunu nötr hale getirme ve 10 yıl önce Paris iklim anlaşmasının hedefine ulaşma planı olan Climate Pledge’ı açıkladı. Ayrıca diğer şirketlerden de rehin imzalamalarını istedi.

Karbon-nötr hedefe ulaşmak için Bezos 100 milyon dolarlık yeni bir ağaçlandırma çabası ve 100.000 elektrikli teslimat kamyonunun dizel araçlardan uzaklaşması için yeni bir sipariş açıkladı. Amazon ayrıca, bugün kullandığı% 40 yenilenebilir enerjiden 2024’e kadar% 80 ve 2030’a kadar% 100 yenilenebilir enerji ile küresel altyapısına güç vermeyi taahhüt etti.

Bir Amazon sözcüsü, “Amazon, İklim Sözleşmesi’ni açıkladığında, şirketi 10 yıl erken Paris Anlaşması’nın hedeflerini karşılamayı taahhüt ettiğinde cesur bir adım attı ve Bezos Dünya Fonu hakkında inanılmaz heyecan duyuyoruz” dedi. “Jeff’in tutkusu ve iklim değişikliğiyle mücadeleye bu olağanüstü kişisel katkının büyük etkisi olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı