Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı saat modelleri gün geçtikçe daha da işlevsel hale geliyor ve yaygınlaşıyor. Artık telefonumuzla senkronize çalışan, gelen çağrıları cevaplayabildiğimiz, mesaj yazabildiğimiz, müzik dinleyebildiğimiz akıllı saatler son derece ulaşılabilir oldu. Peki akıllı saat alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

Apple, Huawei, Samsung gibi devlerin atılımlarıyla beraber akıllı saatler son derece cazip bir hal almaya başladı. Farklı modeller arasında kararsız kalanlar içinse aşağıdaki maddeler son derece önemli bir anlam ifade ediyor. 

  • Akıllı Saatin Sunduğu Özellikler

Bazı akıllı saatlerin sağlık uygulaması gibi özellikleri bulunuyor. Yine GPS, internet bağlantısı, bluetooth gibi özellikler bu aşamada fiyat performans konusunu etkileyecek unsurlardır. İhtiyacınız olan özellikleri belirleyerek buna uygun bir seçim yapabilirsiniz. 

  • Batarya 

Çoğunlukla akıllı saatlerin bataryaları 300 mAh civarlarında seyrediyor. Çok düşük gibi gelmesine rağmen ekran boyutu ve daha kısıtlı özelliklerden ötürü yeterli bir pil ömrü yaratabiliyor. Ancak sensör sayısı arttıkça, kamera, sağlık uygulamaları gibi unsurlar işin içerisine girdikçe pil ömrü kısalacaktır. 

  • İşletim Sistemi

Çoğunlukla Samsung, Huawei ve Apple gibi markalar senkronize bir işletim sistemiyle saatlerini sunarlar. Fakat daha ucuza daha fazla özellik sunan pek çok akıllı saat modelinin işletim sistemi büyük facialara ve sorunlara yol açabilir.

  • Depolama Alanı 

Henüz telefonlar kadar geniş depolama alanları akıllı saatler için yaygınlaşmadı. Haliyle akıllı saat alırken mutlaka 4 GB bandını aşan bir dahili depolama alanı olmasına özen gösterin. Yoksa işletim sistemi, uygulamalar, müzik gibi kıstasları göz önüne aldığınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. 

  • Dahili Donanımlar 

Bunlar için en çok aranan özellikler kamera ve hoparlör oluyor. Aslında bu ikisinin olması büyük bir avantaj sağlayabilir. Fakat halen daha pek çok yeni akıllı saat modeli bile bunları sunmayabiliyor. Daha doğrusu hoparlör yaygınlaşmış olmasına rağmen kameradan kaçınılıyor. 

  • Ekran 

Ekran konusu en önemli unsurların başında geliyor. Çünkü ufak bir ekran üzerinde dokunmatik hassasiyeti, görüntü kalitesi detayları önemsenmek zorundadır. Ayrıca ölü piksel gibi hataları hemen almamak için kaliteli bir ekran sunulması şart. 

  • Fiyat 

Fiyat performans ürünü akıllı saatler yok değil. Ancak bilinirliği yüksek ve akıllı telefonunuzla senkronize olabilecek bir cihaz tercih etmek en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde akıllı saatinizi verimli bir biçimde kullanamayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı