ABD’de sıradışı Korona Virüs vakası!

Amerika’da bir hasta 19 Şubat’ta UC Davis Tıp Merkezi’ne kabul edildi, ancak 23 Şubat’a kadar teşhis edilmedi. Bu durum sağlık çalışanlarının hastalığa maruz kalmasıyla ilgili endişeleri artırdı.

Başkan Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence’in uluslararası yayılan yeni koronavirüs ile mücadele etmek için iç çabaları üstleneceğini açıkladığı basın toplantısında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de salgının yeni bir giriş yaptığını açıkladı ABD’de, “toplumun yayması” yoluyla enfekte olan ilk hastayı bildirdi – ki bu, virüsün yaygın olduğu yerlere gitmemiş ve Covid-19’lu kimseye bilinen bir maruziyeti olmayan bir hasta.  WIRED sitesi, hastanın bir haftadır Kuzey Kaliforniya hastanesinde olduğunu öğrendi, ancak Pazar gününe kadar teşhis edilemediğini öğrendi.

CDC sadece hastanın Kaliforniya’da olduğunu belirtmiştir; Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı, hastanın Solano İlçesi’nde ikamet ettiğini açıkladı.

UC Davis’ten bir mikrobiyolog Çarşamba akşamı, üniversitesinin hastanesinin bu hastayı aldığını Twitter’a yazdı. (Daha sonra tweet’i sildi.) UC Davis’te dolaşan bir mektup (insan sağlığı bilimleri başkan yardımcısı ve UC Davis Health CEO’su David Lubarsky tarafından imzalandı ve UC Davis Tıp Merkezi geçici CEO’su ve COO’su Brad Simmons) 19 Şubat’tan bu yana tam bir hafta önce üniversitenin tıp merkezinde bulunuyordu ve sadece 23 Şubat Pazar günü Covid-19 teşhisi kondu. Hastane entübe ve ventilatörde hastayı kabul etti ve sağlık çalışanları viral bir enfeksiyondan şüphelendi. Öksürme veya hapşırma sırasında ortaya çıkan maddelerle temasa karşı korunmaya devam ederek “damlacık koruması” uyguladılar.

Kabul ve teşhis arasındaki boşluk sağlık çalışanlarının farkında olmadan Davis’e maruz kalmalarıyla ilgili endişeleri doğurdu. Bu her yerde potansiyel bir problemdir. Şubat ayının başlarında, New York Times, Çin’de 1.700’den fazla sağlık çalışanının koronavirüs ile enfekte olduğunu bildirdi. Hatta bazıları bu hafta The Lancet dergisindeki bir makaleyle uluslararası yardım talebinde bulundular.

UC Davis notu, ne Sacramento County ne de Davis’in halk sağlığı kurumunun testi gerçekleştirmediğini belirterek testteki gecikmeyi açıklıyor. Hastane CDC’den bunu talep etmek zorunda kaldı. “Hasta, Covid-19 için mevcut tanı kriterlerine uymadığından, hemen bir test yapılmadı” diyor. Pazar günü CDC testi yaptı ve UC Davis hastayı daha sıkı havaya ve temas enfeksiyonu kontrol önlemlerine aldı. “Bugün CDC hastanın testinin pozitif olduğunu doğruladı.”

UC Davis yaptığı açıklamada ayrıca hastanenin Covid-19 ile enfekte olmuş diğer hastaları tedavi ettiğini doğruladı ve hasta ile birlikte aldığı önlemlerin muhtemelen “minimum maruz kalma potansiyeli” anlamına geldiğini söyledi. Bununla birlikte, “çok dikkatli olmakla birlikte, çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini sağlamak için az sayıda çalışandan evde kalmasını ve sıcaklıklarını izlemesini istiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanının bugün endişelerini gidermeye yönelik çabalarına rağmen, halk sağlığı yetkilileri Covid-19’un toplumun yayılmasını engellemek için uyarı yapıyorlar. CDC’nin Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi direktörü Nancy Messonnier, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu ülkede topluluğun virüsün yayılmasını engellediğini görmeyi bekliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı