ABD Yaptırımları Bu Kez Apple’ı Hedef Aldı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump ile Huawei arasındaki gerginlik büyük yankı uyandırmıştı. Uluslararası platformlarda sürekli olarak diğer Uzakdoğu kökenli firmaların bu durumdan etkileneceğinden söz ediliyordu. Hatta sırf bu yüzden Huawei işletim sistemiçıkararak birçok markayı Android’tensoyutlayabilir açıklamaları yapıldı. Ancak Trump hedef değiştirdi ve Huawei krizi yeni çözülmüşken bu kez Apple ile karşı karşıya geldi.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre ülke ekonomisi adına Apple’ın Çin üretimini durdurmasını istedi. Bildiğiniz üzere Appleüretim ve montaj tesislerinin çok büyük bir kısmı Çin merkezli olmuştu. Gerek üretim maliyetleri gerekse diğer giderlere bakıldığı zaman çok daha cüzi bir miktar yakalanabiliyordu. Buna karşılık Amerika hükümeti tarafından çeşitli tarifeler uygulanıyordu.

Şimdiye kadar Apple CEO’su Tim Cook bu durum hakkında pek çok kez açıklama yaptı. Trump tarafından belirtilen bu tarifeler neticesinde üretim maliyetlerinin arttığını ve dolayısıyla ürün satış fiyatlarının yükseldiğini ifade ediyor. Ürün fiyatlarının Amerika ve diğer ülkelerde yükselmesi ilk problem iken diğer markalarla rekabetin daha da zorlaştığı vurgulanıyordu. Son yıla bakıldığında da ciddi bir müşteri kaybı yaşayan Apple için MacbookPro satışlarında gerileme yaşanması mümkün görünüyor.

Çünkü Trump tarafından yapılan açıklama Macbook Pro ürününün Amerika’da üretilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Aslında bu ifadenin alt metnine baktığımız zaman yeni bir tarifenin söz konusu olacağı anlaşılıyor. Donald Trumptarafından önerilen yeni tarifenin toplam değerinin 300 milyar $ seviyesinde olduğu konuşulduğu için kısıtlamaların Macbook Pro ile sınırlı kalmayacağı aşikâr. Muhtemelen yeni nesil iPhone ve iPad modelleri için de benzer sınırlamalar getirilecek.

Apple’ın CEO koltuğunda oturan Tim Cookbuna nasıl bir tepki verecek henüz bilinmiyor. Fakat kabul edilmesi durumunda üretimin büyük bir kısmının Amerika’ya geri dönmesi muhtemel görünüyor. Tabi ki bu durumda üretim maliyetinde yaşanan artış doğal olarak satış fiyatlarına da yansıyacak. Sonucunda da ucuza iPhone almak ya da Macbook Pro satın almakTürkiye gibi para birimi bazında aşağıda kalan ülkelerde daha da zorlaşacak. Samsung başta olmak üzere diğer Uzakdoğu kökenli firmalara yaptırım uygulaması beklenen ABD tarafından Apple’a böyle bir yaptırım uygulanması ise Amerikalılar tarafından ciddi bir tepkiye yol açmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı