5G İle Mümkün Olacak Yenilikler

5G uyumlu telefonlar şimdiden piyasaya sürülmeye hazırlanırken teknolojinin testleri de tamamlanmak üzere. Avrupa’nın pek çok ülkesinde 5G testleri yapılıyor ve etkin sonuçlar alınıyor. Gelişen teknoloji ve cihazlarla beraber çok daha fazlası mümkün hale gelebilecek. 5G ile neler değişecek diyenler içinse muazzam özelliklerin bizi beklediğini söyleyebiliriz.

5G Nedir?

5G olarak adlandırılan tanım 5.Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti olarak adlandırılabilir. En son 4G ile 4.nesil geride kalmaya hazırlanıyor. Tahminen 2020 yılında aktif hale gelecek ve net olarak kullanılmaya başlanacak. 4G ile 5G arasındaki fark ise en net hız yönünden anlaşılabilir. 5G bağlantı hızıortalama olarak 4G’ye kıyasla 10 kat daha yüksek.

5G İle Neler Yapabileceğiz?

5G ile gelecek özellikler arasında çoğunlukla hız ve erişim açısından önemli kıstaslara rastlayacağız. Bu ise kullanım deneyimini maksimum seviyeye getirecek.

Dosya İndirme Hızları

Dosya indirme hızı internet hızıyla doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla yüksek boyutlu dosyalar, oyunlar veya filmler için çok hızlı bir download süresine erişeceğiz.

Sunucu Bazlı Oyun Piyasası Aktif Olabilecek

Mevcut bağlantılarla bir sunucuya bağlanarak oyun oynamak her zaman keyifli olmayabiliyor. Keza ping süresiyle bağlantılı olarak ciddi bir donma ya da takılma sorunu yaşanabiliyor. 5G ile yüksek hız ve düşük ping sayesinde bunlar aşılacak.

8K Video

Henüz hiçbirimiz 4G bağlantılarla 4K çözünürlüğe sahip olan videoları açmıyoruz. Çünkü yüksek hızlara erişemediğimiz için donmalar yaşanabiliyor. Fakat 8K video çözünürlüğünü dahi akıcı şekilde oynatabilecek bir bağlantı hızından söz ediyoruz.

VR (Sanal Gerçeklik)

VR konusunda gerek oyunlarda gerekse fiziksel aktivitelerde etkin bir yayın akışı oluşabilecek. Örneğin bir stadyumda maç izlemek, dünyanın diğer bir ucunda yapılan organizasyonlara katılmak VR gözlüğü ile mümkün hale gelebilecek.

Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış gerçekliğin endüstriyel anlamda da kullanılması verimli sonuçlar doğuracaktır. Üretim, kullanım gibi pek çok alan için arttırılmış gerçeklik öğeleri karşımıza çıkmaya başlayacak.

Otonom ve Yükseliş

Otonom araçlar ve robotlar şimdiden karşımıza çıkabiliyor. Fakat 5G gibi stabil ve hızlı bir bağlantı sayesinde araçlar arasındaki bağlantı maksimize edilecek. Hem hatanın azalması hem de daha aktif bir kullanım ile çok daha verimli çalışacakları aşikâr.

Hologram Teknolojisi

Hologram teknolojisinin evlere kadar gelmesinin yakın gelecek için mümkün olabileceği öngörülüyor. Bu demek oluyor ki farklı bir kıtada ya da ülkede olan eşinizle veya dostunuzla aynı odadaymış gibi konuşabileceksiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı