2021’de Uzay turizmi başlıyor

SpaceX ve yeni bir ortakla  2021’den başlayarak uzay turizmi başlattığını duyurdu. SpaceX, Ejderha uzay aracında ticari özel astronot uçuşları için Space Adventures’la birleşti. Anousheh Ansari, Guy Laliberté ve Mark Shuttleworth gibi özel astronotlara sahip bu uzay turizmi şirketi uçuşları planlamaya başlar başlamaz ödeme yapan müşterileri uzay yolculuğuna çıkaracağını bildiriyor.

Milyarder Elon Musk tarafından kurulan özel uzay uçuşu şirketi, ABD uzay turizmi şirketi Space Adventures ile bir Crew Dragon uzay kapsülünde yörünge gezisinde dört yolcuya kadar bir anlaşma imzaladı. Space Adventures temsilcileri Space.com’a verdiği demeçte, görevin beş güne kadar süreceğini ve 2021’in başlarında başlayabileceğini söyledi.

Space Adventures Başkanı Eric Anderson, “Birleşik geçmişlerimizi onurlandıran bu Ejderha misyonu, daha önce herhangi bir sivil astronot misyonu veya uzay istasyonu ziyaretçisinin iki katı yüksekliğe ulaşabilen özel bir deneyim ve ömür boyu bir kez olacak” dedi.

SpaceX CEO’su ve kurucusu Elon Musk, daha önce Crew Dragon’da, uçuş başına dört yolcu taşıyabilen uzay turistlerini gündeme getirdi. Musk ve SpaceX de 2023’te Starship uzay aracında Japon milyarder Yusaku Maezawa için bir Ay geçidi gezisi rezervasyonu yaptı. Uzay yolculuğuna çıkmak isteyenler arasında Microsoft’un kurucu ortağı Charles Simonyi ve ilk kadın uzay turisti olan İran asıllı Anousheh Ansari gibi dünyaca ünlü milyarderler yer alıyor.

Şirket daha önce Rusya’nın Soyuz roketlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yedi turist göndermişti.Uzaya yolculuğu sırasında turistler herhangi bir sivil vatandaşın daha önce uçtuğundan daha yüksek uçacak ve açıkça muhteşem Dünya manzaralarına şahit olma fırsatı bulacak. Fiyatlandırma hakkında henüz bir şey yok, ancak bunun oldukça yüksek bir rakam olması bekleniyor – örneğin Virgin Galactic’in çok daha düşük irtifa seyahatindeki biletlerden çok daha yüksek.

Space Adventures Crew Dragon özel astronot gezilerinin 2021 veya 2022 sonunda (muhtemelen aynı zamanda veya SpaceX NASA için düzenli astronot servisine başladıktan hemen sonra) başlatması bekleniyor ve SpaceX’in lansmanından kalkacak Florida Cape Canaveral sitesinde. Space Adventures’ın daha önce uçtuğu Soyuz misyonları gibi aslında ISS’ye gitmeyecekler.

Ortakların açıklamaları doğrultusunda uzay turizmi uçuşlarının önümüzdeki yıl başlayacağı planlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı