2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Milli ve dini bayramların toplumumuzdaki yeri oldukça ayrıdır. Her yeni yıl ile birlikte milli ve dini bayramlar için detaylı bir şekilde takvim paylaşılarak, vatandaşların bu konuda bilgi alması sağlanır. 2020 için en çok merak edilen bayramlardan bir tanesi Ramazan Bayramı olurken 2020 Ramazan ve Ramazan bayramı ne zaman sorusunun yanıtı cevap olmuş durumdadır. 2020 yılı itibarıyla Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü itibariyle başlayacaktır. Bu tarih itibariyle ilk gün olacak Ramazan bayramında 26 Mayıs Salı günü ise bayramın son günü olacaktır. 2020 Ramazan Bayramı arifesi ise 23 Mayıs cumartesi günü olacaktır.

2020 ramazan bayramı ne zaman?

Genel olarak açıklanan takvim ise şöyledir;

Ramazan Bayramı Arifesi: Cumartesi günü, 23 Mayıs, 2020.

Ramazan Bayramı – 1. Gün: Pazar günü, 24 Mayıs, 2020.

Ramazan Bayramı – 2. Gün: Pazartesi günü, 25 Mayıs, 2020.

Ramazan Bayramı – 3. Gün: Salı günü, 26 Mayıs, 2020.

2020 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak?

Ramazan Bayramı, Ramazan ayının bitişi ile birlikte başlamaktadır. Bu bayramdan 1 ay önce başlayan oruçlar ile birlikte kişiler dini ibadetlerini yerine getirme imkanı elde etmektedir. 24 Nisan Cuma günü ilk gün ile başlayacak olan Ramazan ayında, 23 Mayıs Cumartesi gününe kadar oruç tutulmaya devam edilecektir. Bu tarihlerden sonrasında ise bilindiği üzere Ramazan Bayramı başlayacak ve Ramazan ayı böylelikle tamamlanmış olacaktır.

Ramazan Ayının Önemi Nedir?

Ayların sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı, Müslümanlık için oldukça önemlidir. Küslerin barıştığı, dargınların bir araya geldiği, Ramazan bayramında mübarek ay sonrasında kişiler birlikte bayram namazı kılarak ibadet etmekte ve bu günün sevincini paylaşmaktadır. Şeker Bayramı olarak da bilinen bu özel günde birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ön plana çıkmaktadır. Oruç tutarak ibadetlerini gerçekleştiren kişiler birlikte sahur ve iftar yaparak yiyeceklerini de paylaşmaktadır. Ramazan Bayramı’nın başlaması ile birlikte ise birbirlerini ziyaret eden Müslümanlar, birbirlerine hoş ikramlar sunarak evlerinde ağırlamaktadır. Böylece milli ortak duygular, toplum içerisinde dayanışmayı ve birlik beraberliği getirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı