YouTube arkaplanda nasıl oynatılır?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal platformlarından birisi olan YouTube’da izlenebilecek belki de milyonlarca video var. Tüm bunların yanı sıra, aynı zamanda dinleyebileceğiniz müzik benzeri içerikler de mevcut. Maalesef pek çok akıllı telefon kullanıcısı, YouTube’da müzik dinlerken bu uygulamayı açık tutmaya mahkum kalıyor ve arkaplanda başka işlemler yapamıyor. Aslında sanılanın aksine, YouTube üzerinden müzik veya herhangi bir şey dinlerken, aynı zamanda diğer uygulamaları da kullanmak mümkün.

Bu işlemi resmi Google YouTube uygulamasıyla yapmanız mümkün değil. Eğer denerseniz, uygulamadan çıktığınız veya menüye döndüğünüz anda müziğin sesi kesilecektir. Fakat Apple cihazlarda, iPhone veya iPad’lerde Safari kullanarak YouTube’u arkaplanda oynatmak mümkün. Yani bu noktada tarayıcınızın Safari olması gerekiyor. Aynı zamanda YouTube videolarını iPhone cihazınıza indirebilirsiniz de fakat bu da aynı sorunu yaşamanıza sebep olacaktır.

iOS’ta YouTube nasıl arkada oynatılır?

Bu metod İos 7’ye kadar olan tüm iOS işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Aynı zamanda hem iPad, hem de iPhone cihazlarda uygulayabilirsiniz.
1. Adım: Telefon/tabletinizde varsayılan internet tarayıcısı olan Safari’yi açın.
2. Adım: Tarayıcının adres çubuğunda/arama kısmında YouTube’u arayın veya direkt YouTube.com yazarak siteye giriş yapın. Ardından dinlemek istediğiniz şarkı-sesi aratın.
3. Adım: Videoyu oynatmaya başlayın ve eğer reklam varsa, bitene kadar bekleyin.
4. Adım: İstediğiniz video-müzik çalmaya başladığı zaman, telefonunuzun home tuşuna basarak ana menüye dönün. Müziğin bu noktada durduğunu göreceksiniz, merak etmeyin. Ekranı alttan kaydırarak kontrol merkezini açın ve burada bir oynat tuşu göreceksiniz. Tuşa bastığınızda, ana ekranda olduğunuz halde YouTube’un çalmaya devam ettiini göreceksiniz.
iOS’un daha ileri sürümlerinde, kontrol merkezindeki oynatma seçeneklerinde ufak farklılıklar görebilirsiniz ama temel mantık aynıdır.
5. Adım: Artık Messenger veya Gmail gibi farklı uygulamaları açabilir, aynı anda sevdiğiniz müzikleri dinlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca bazı oyunlar da müziği kesmeden hala oynanmaya devam edeceklerdir.
Tabii eğer aynı zamanda internette de gezinmek istiyorsanız, bunun için Safari dışında herhangi bir internet tarayıcısını tercih edebilirsiniz. Örneğin, Google Chrome veya Opera kullanarak internette de gezintiye devam edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*