Yavaşlayan akıllı telefonu hızlandırmak için püf noktalar

Hepimiz telefonlarımızın daha hızlı çalışmasını istiyoruz, değil mi? Üç yıl önceki eski bir cihaz veya yeni iPhone 7’lerden kullanmanız fark yaratmıyor, biraz daha fazla hız her zaman daha iyidir. Peki Android nasıl hızlandırılır? Ne işe yarar, ne işe yaramaz?

Ana ekranınızı temizleyin

Eğer akıllı telefonunuzun işlemcisi yavaşsa veya az RAM barındırıyorsa, ana ekranı temizleyerek işe koyulabilirsiniz. Canlı-hareketli duvar kağıtları ve widgetler fazladan kaynak tüketimi yaparlar. Özellikle ekranda gezinirken, bunun etkisini zaten daha net hissedersiniz. Bu yüzden ana ekranınızı düzenli ve sade tutmaya özen gösterin.

Farklı bir launcher kullanın

Varsayılan uygulama launcherları cihazınızın en iyi özelliklerini vitrine sermek için tercih edilirler. Bunun sonucunda da her zaman en iyi hızı vermezler. Play Store üzerinde çok sayıda üçüncü parti launcher uygulaması mevcut. Bizim favorimiz Nova Launcher olsa da, siz de araştırma yapabilirsiniz.

Tarayıcı değiştirin

Android’deki varsayılan internet tarayıcısı Google Chrome ve çoğu zaman oldukça ağır kalıyor. Hızını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey olsa da, en iyi çözüm tamamen farklı bir tarayıcı seçmek olur. Bazı benchmark testlerine göre Android eko sistemi üzerindeki en hızlı tarayıcı şu anda Puffin, ardından da Opera geliyor. Veri sıkıştırması yaptığı için, bu tarayıcılar sayfaları daha hızlı yüklüyorlar.

Ağır uygulamaları kaldırın

Telefonunuzda gereksiz olan ve nadir kullandığınız uygulamalardan kaçının. Yine de bazen büyük firmaların uygulamaları bile olumsuz sonuçlar veriyor. Örneğin Snapchat ile Facebook’un Android karnesi hiç de hoş değil. Facebook’u telefondan silmek yüzde 15 hız artışı yaşatırken, onun yerine üçüncü parti bir Facebook uygulaması kullanabilirsiniz.

Antivirüsleri silin

Her ne kadar antivirüs uygulamaları Android kullanıcılarını rahatlatsa da, çoğu zaman gereksiz kalıyorlar ve telefonlarımızı yavaşlatıyorlar. Eğer sadece Play Store veya Amazon App Store gibi resmi mağazalardan uygulama indirirseniz, zaten zararlı dosyalara yakalanma olasılığınız epey az.

Oto senkronizasyon ve düzenli yeniden başlatma

Sosyal uygulamalar, hava durumu ve haber uygulamaları gibi çeşitli üçüncü parti programlar devamlı olarak uzaktan sunucuyla otomatik senkronizasyon gerçekleştiriyor ve bunlar da telefonu yavaşlatıyor. Ek olarak, telefonunuzu düzenli olarak yeniden başlatmak da hız konusunda rahatlık sağlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*