Telefon Wi-Fi’ye bağlanmıyor! Bazı çözüm yöntemleri

Eğer akıllı telefonunuzu wireless ağına bağlarken sorun yaşıyorsanız ya da bağlandıktan sonra kopma oluyorsa, bilin ki yalnız değilsiniz. Neyse ki bu sorunu düzeltmek için uygulayabileceğiniz bazı küçük ipuçları da bulunmakta.

Bildiğiniz gibi, akıllı telefonunuzu hücresel veri yerine Wi-Fi ile kullanmak isteyeceksiniz. Kablosuz ağlar hem daha hızlı, hem de daha uygun fiyatlı oldukları için tercih ediliyorlar fakat kimi zaman telefonla bağlanmakta sorun yaşanabiliyor.

Şifreleri kontrol edin

Bu anlamsız gelebilir fakat hem ev, hem iş Wi-Fi’lerinde şifre gerektiği için girdiğiniz şifreyi 2 kez kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eğer büyük – küçük harf duyarlılığı varsa, özellikle buna dikkat edin. Aynı zamanda yanlış yazmadığınızdan da emin olun.

Ağ adını kontrol edin

Bu da sık yapılan hatalardan birisi. Özellikle bolca Wi-Fi ağının olduğu bir bölgedeyseniz, ağ adını doğru seçtiğinden emin olun. Varsayılan kablosuz internet ağları genellikle ‘tilginxxxxx’ şeklinde devam ettiği için kişiler karışıklık yaşayabilmekte.

Modemde sorun var mı?

Her ihtimale karşı modeminizi kontrol edin, açık olduğundan emin olun. Sorunsuz çalışması için tüm ışıkların yeşil olması gerekmektedir. Eğer interneti evde kullanıyorsanız, laptop – PC ya da diğer cihazlardan da ağ durumunu kontrol edebilirsiniz.

Uçak modu

Telefonunuz uçak modundaysa muhtemelen internet bağlantısı sağlayamayacaksınız. Dolayısıyla bunu kontrol edip, açıksa kapamayı unutmayın.

‘Bağlanmama rağmen internet yok’

Bu tip bir sorunla karşı karşıyaysanız, sorun modeminizde olabilir. İlk olarak modeminizi ve telefonunuzu yeniden başlatın, 15 saniye kadar bekleyip kabloları tekrar takın.

IP adresi alın

Bazen internet bağlantısı sorunu özellikle Android akıllı telefonlarda IP adresleriyle ilgili olabilir. Aslında uygulama indirmek pek tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil fakat başka çareniz kalmadıysa bunlara başvurabilirsiniz.

Google Play Store’da arama kısmına ‘Wi-Fi Fix’ yazarsanız burada karşınıza birden fazla program çıkacaktır. Örneğin WiFix by mHotspot adlı uygulama sorununuzu çözüp tekrar internetinizi çalışır hâle getirebilir, üstelik kullanıcı puanı da gayet yüksek seviyede.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*