Programlanabilir Otomasyon

Mekaniksel olarak hazırlanan bir sistemin istenildiği zaman programının değiştirilebildiği otomasyon türüdür. Programının istenildiği anda değiştirilmesi çalışanlar için esnek bir çalışma ortamı oluşturmaktadır. Programlanabilir otomasyon sistemlerine robotik kollar örnek verilebilir.

Hayatımızın her alanında yer kaplayan bu sistemler insan gücünün azalmasına makine gücünün artmasına sebep olduğu için çalışma ortamında büyük bir kolaylık sağlar. Birçok sektör otomasyon sistemlerine kendi bünyesinde mümkün olduğunca yer vermiştirler. Örneğin imalat sektöründe fabrika otomasyon sistemleri, inşaat sektöründe bina deprem otomasyon sistemleri, elektrik sektöründe aydınlatma otomasyon sistemleri, tekstil sektöründe kumaş boyama otomasyon sistemleri, enerji sektöründe enerji üretim dağıtım otomasyon sistemleri, elektronik sektöründe de devre analizi otomasyon sistemleri kullanılmıştır.

Bu tür sistemlerin birçok sektörde kullanılmasının ana amacı içerisinde makineleşmenin artmasından kaynaklı hızlı ve ekonomik bir biçimde üretim yapılması sağlanmıştır. Buna bağlı olarak hizmet ve çalışma kalitesi artmıştır. Bunun yanı sıra otomasyon sistemlerinin kullanıldığı alanlarda hata olasılığının daha aza indirgendiği gözlemlenmiştir. Otomasyon sistemleri kalite artışını sağlamış rekabet gücünün artmasına sebep olmuştur. Ayrıca zamandan tasarruf sağlanılması ve iş kazası oranlarının düşmesi de otomasyon sistemlerinin avantajları içerisinde yer almaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*