Otomasyon Türleri ve Kullanım Amaçları detayları şöyle

Sanayi, yönetim ve bilimsel işlerde insanların yardımı olmadan işlerin otomatik bir şekilde yaptırılmasına otomasyon adı verilir.

Yarı otomasyon ve tam otomasyon olmak üzere ikiye ayrılır. Yarı otomasyon sistemlerinde insan gücü yoğunluk taşırken tam otomasyon sistemlerinde ise sadece makine yoğunluğu ön plandadır. Herhangi bir sektörde kullanılan otomasyon sistemleri, bilgisayar aracılığı ile sistemin işleyişini kontrol ederek oluşan bir arıza var ise arızanın yerini tespit edebilme özelliğine sahiptir. Fabrika bünyesini ilgilendiren birçok bilgiye rahat bir şekilde erişim bu sistemler sayesinde sağlanır. Otomasyon türlerini üç ana başlık içerisinde açıklayabiliriz.

Sabit Otomasyon

Sistemin dışarıdan herhangi bir yardım gerekmeksizin çalışmasıyla oluşan otomasyon türüdür. Hareket algılayan lambalar, otomatik kapı sistemleri ve asansör mekaniği sabit otomasyona örnek verilebilir.

Esnek Otomasyon

Sistemde bulunan zaman ayarı içeren görevleri istenildiği zaman değiştirebilen otomasyon türüdür. Aynı zamanda istenildiği anda parça ekleme çıkarma işlemi yapılabilir.

Daha fazla bilgi arıyorsanız sitemizde farklı konular bulunmaktadır. Arama çubuğunu kullanarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*