İnternette nasıl güvende olursunuz?

Son dönemlerde zombi ağlar, DOS saldırıları giderek artarken insanlarda internet üzerindeki güvenliklerinden şüphe duyuyorlar. Üstelik günümüzde hemen hemen her cihaz internete bağlı ve son derece akıllı. Bunun pek çok avantajı olsa da, güvenlik gibi dezavantajları da var. Peki internette nasıl güvenlik sağlanır?

Devamlı güncelleme yapın

Kaspersky tarafından yayınlanan istatistikler gösteriyor ki, virüsler genellikle güncellenmeyen sistemleri hedef seçiyor. İster telefon, ister bilgisayar hepsinde durum aynı ve eğer internet ortamında bulunacaksanız, cihazlarınızı düzenli olarak güncelleyin.

Pek çok kullanıcı güncelleme gelse bile yapmaya üşeniyor ve geçiştiriyor fakat bu doğru değil. Hem Windows’ta, hem de Mac’te otomatik güncellemeleri daima açık tutmanızı tavsiye ederiz.

Yedeklemeyi unutmayın

Her 40 saniyede 1 virüs saldırısı yaşanırken, bazen ne yapılırsa yapılsın bu zararlı yazılımlara karşı tam koruma sağlayamıyoruz. En azından daha sonrasını garantiye almak için, önem verdiğiniz dosyaları yedeklemeyi unutmayın. Tabii bunları yedeklediğinizde ayırmayı, harici bir diske veya flaş belleğe atmayı da unutmayın.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*