İnternette gezerken güvenli olmanın püf noktaları

Güvenlik duvarı kullanın

Güvenlik duvarı internete bağlanan her bilgisayarda mutlaka yer almalı. Neyse ki artık Microsoft da bu konuya önem veriyor ve Windows Defender gayet iyi iş çıkarıyor. Fakat eğer ek bir antivirüs kullanıyorsanız, onun güvenlik duvarını da aktive etmeyi sakın unutmayın.

Gelişmiş güvenlik önlemleri alın

Sadece Microsoft tarafından sunulan güvenlik önlemlerine de bağlı kalmayın. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, kesin güvenlik için bir antivirüs programı yüklemeyi deneyin. İnternet üzerindeki en iyi antivirüs rehberlerine bakarak fikir edinebilirsiniz ve bu konuda ücretli-ücretsiz sayısız çözüm mevcut.

Takip edilmenizi engelleyin

İnternet üzerinde attığınız her adım izleniyor ve bunu büyük arama motorları dahi yapıyor fakat sizin önüne geçmeniz gerekiyor. Reklam yazılımları çerezleri izleyip bilgisayarlara sızarken, aynı zamanda kişisel verilerinize de erişim sağlamış oluyorlar. Dolayısıyla internet üzerinde sessiz ve gizli olmanız gerekiyor. Microsoft Edge, Firefox ve Chrome gizlilik amaçlı bazı ek seçenekler sunuyor, aynı zamanda Ghostery adlı eklenti de takip edilmenizi engelliyor. Buna rağmen eğer kesin çözüm arıyorsanız, Tor Browser tarayıcısını tavsiye ederiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*