EFT ile Havale arasındaki farklar

Artık geçmişe kıyasla internet bankacılığı o kadar ilerledi ki, giderek ATM’ler ve banka şubeleri boşalmaya başlıyor.

Yakın gelecekte artık doğrudan şubeleri kullananların sayısının çok fazla azalacağı tahmin edilirken, para işlemleri de internet üzerinden gerçekleştirilecek.

İnternet bankacılığı oldukça hızlı gerçekleşirken, kullanıcıların kafasını ise daha çok EFT ile havale tanımları karıştırıyor. Peki EFT ve havale nedir? EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir?

EFT Nedir?

EFT kısaca elektronik fon transferi manasına gelir ve hem kurumlar, hem de kişiler arasında internet aracılığıyla gerçekleştirilen para gönderimidir. Aslına bakarsanız şubeler üzerinden de EFT yapabilirsiniz fakat internet üzerinden gerçekleştirmek daha hızlı olduğu gibi, aynı zamanda ucuzdur.

EFT yaparken tek ihtiyacınız olan karşı tarafın bankası, IBAN ya da hesap numarasıdır. EFT transferi gerçekleştirildikten sonra, en yakın iş günü ve saatinde işlem tamamlanır. Resmi tatiller ve haftasonlarında EFT yapmak mümkün değildir. Aynı zamanda mesai saati dışında da gerçekleştiremezsiniz. EFT, havalenin aksine başka bir bankaya para gönderme işlemidir.

Havale Nedir?

Havale ise EFT’nin aksine aynı banka hesaplarına yapılan para gönderim işlemidir. Havaleler de şubeden veya internet üzerinden gerçekleştirilir fakat elektronik yolları kullanmak her zaman daha hızlı ve ucuzdur.

EFT ve Havale arasındaki farklar

* Havale ile farklı banka hesaplarına para gönderilmez, EFT ile gönderilir.

* Havale işlemi EFT’ye göre her zaman daha ucuz ve bazen ücretsizdir.

* EFT’de daha az bilgi istenir, havale daha ayrıntılıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*