Android Unroot yapmak için işte rehber

Cep telefonunuza root ayrıcalıkları vermek, bilgisayarlarınızdaki yönetici ayrıcalıklarına benziyor. Bu şekilde Android akıllı telefondaki her şeye tam erişim sağlıyor ve istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Buna rağmen bazı ekstra özellikler tehlike yaratabiliyor ve kullanıcılar kapatmak isteyebiliyor. Hatta bazı uygulama-oyunlar root edilmiş telefonlarda çalışmıyor. Örneğin Pokemon GO oyununun yapımcısı Niantic, root edilmiş Android telefonlarda veya jailbreak yapılmış iOS cihazlarda Pokemon oynanmasına izin vermiyor.

Diğer yandan, root edilmiş cihazlarda resmi yazılım güncellemelerini de alamıyorsunuz ve telefonunuz güvenlik açısından eğer tecrübeli bir kullanıcı değilseniz sorun yaşayabiliyor. Dolayısıyla insanlar çeşitli sebeplerden ötürü unroot denilen bu işlemi yapmak isteyebiliyor. Peki nasıl Android unroot yapılır? Android telefon nasıl unroot edilir?

Nasıl Android unroot yapılır: SuperSU unroot

Eğer telefonunuz zaten root edilmişse, zaten SuperSU uygulaması da telefonunuzda yer alacaktır. Eğer silmediyseniz, uygulamalarınız arasına bakarak SuperSU’yu bulabilirsiniz. Telefonda bulunmuyorsa da Google Play Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu&hl=en_GB

Uygulamayı açtığınızda karşınıza root erişim ekranı çıkacak ve birkaç sekme göreceksiniz. Apps, Logs ve Settings sekmelerinin arasından Settings’e yani Ayarlar’a dokunun. Bu sekmede aşağı indiğinizde ise Full unroot- Tam unroot yazan bir seçenek karşınıza çıkacaktır.

Full unroot seçeneğine dokunun ve cihazınızı unroot etmeye başlayın. Devam ettiğinizde SuperSU uygulaması kapanacak. Ardından telefonunuzu yeniden başlatacaksınız ve unroot işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra hem SuperSU’yu hem de varsa diğer root uygulamalarını silmeyi unutmayın. Ayrıca Root Checker uygulamasını kullanarak unroot işleminin başarıyla gerçekleştiğinden de emin olabilirsiniz.

Nasıl Android unroot yapılır: Universal Unroot uygulaması

Android cihazınızı tamamen unroot yapmanızı sağlayan bir diğer cihaz da Universal Unroot. Bu program maalesef Google Play Store üzerinde 2.82 TL’ye satılmakta.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.universal.unroot

Universal Unroot, aslında SuperSU ile aynı mantıkta çalışıyor fakat neden o bedavayken, bu uygulamaya para ödüyoruz? Bunun sebebi de SuperSU’da bazı problemlerin yaşanması ve Universal Unroot’un daha sorunsuz bir tam unroot uygulaması olması.

Uygulama açıldığında kendini açıklayan bir ekran çıkacak ve ardından unroot yapma seçeneklerine erişeceksiniz. Sadece birkaç dokunuşla unroot yapabileceksiniz fakat bazı telefonların bazı spesifik uygulamaları sorunlara yol açabiliyor. Örneğin Samsung’ta KNOX ve LG’de eFuse uygulamaları unroot işini zorlaştırabiliyor.

SuperSU’da olduğu gibi, Universal Unroot’da da işlem tamamlandıktan sonra Root Checker uygulamasıyla unroot durumunu kontrol etmeyi unutmayın.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&hl=en

Nasıl Android unroot yapılır: ES Dosya Yöneticisi (manuel unroot)

Google Play Store üzerinden erişebileceğiniz ES Dosya Yöneticisi, adından da anlaşıldığı gibi ücretsiz bir dosya yöneticisi programı ve sistem dosyalarını silmenize olanak tanıyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop

Bu metod daha manuel bir yaklaşıma sahipken, sistem dosyalarını silme yoluyla çalışıyor ve çok da gerekli değil. Fakat eğer ilk iki çözüm işinize yaramadıysa, ES Dosya Yöneticisi’nde system>bin yolunu izleyebilir, ardından busybox ile su adlı klasörleri silebilirsiniz.

Ardından / kısmındaki app klasörünü açın ve burada da superuser.apk adlı dosyayı silerek Android cihazınızı yeniden başlatın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*